מאמרים

איזו מסכה כדאי לנו לעטות באופן רצוני

פורים זה חג שבו עוטים מסכות.
מה המטרה?
למה מתחפשים?

המילה “פרסונה” (persona) מיוונית עתיקה, משמעותה מסכה והיום היא בעצם המילה שמשתמשים בה כדי להורות על אדם מסוים (person) או על על האישיות שלו (personality).

האם זה מקרי? אני בספק.

מהי האישיות אם לא המעטה שמכסה את המהות העדינה, הרגישה, התמימה, ועוזר לה להתמודד עם הבלי העולם הזה?

וממה בנויה האישיות הזאת, מעטה המגן הזה?
האם אנו בוחרים אותו באופן מודע, כך שיתאים לצרכי השעה והמקום, כדי שנוכל דרכו לתת את התשובה הנכונה, זו הנדרשת לטובתנו ולטובת מי שסביבנו?

לו זה היה כך, הרי שהיינו נמנעים מהרבה “תקלות” במערכות היחסים שלנו עם האחרים, אבל גם במערכת היחסים שלנו עם עצמנו, נכון
למען האמת, אם נהיה כנים עם עצמנו, רבים מאתנו ממש לא מרוצים מעצמנו, מההתנהלות שלנו, מההישגים שלנו… חלק מאתנו הם גם שופטים חמורים מאד של עצמנו ועוסקים בהלקאה עצמית כשאנחנו לא מביאים לידי ביטוי את מה שהיינו רוצים להיות…

אם נתבונן במסכה הזאת שלנו, נוכל לזהות בה את מה שקיבלנו בירושה מההורים שלנו, הסבים והסבתות שלנו, הדודים, האחרים, התרבות, הדת, ואת מה שקיבלנו במתנה במפגשים שלנו בחיים, בבית הספר, בחוגים, בין כל האנשים שפגשנו וכל מה שקרה לנו בחיים ועיצב אותנו.  דבר מכל אלה אינו בחירה מודעת שלנו, אנחנו פשוט – כפי שאמר חוקר המוח מייקל גזניגה – מאמצים דפוסים ומתנהגים לפיהם מבלי לשאול את עצמנו יותר מדוע.

האם זה חייב להיות כך?
לא!
ולמען האמת אסור שזה יהיה כך.
יש לנו את הזכות, ולכן את החובה, לבחור באופן מודע מי אנחנו רוצים להיות באמת, מה אנחנו רוצים להביא לידי ביטוי באמת ומילת המפתח, כפי שאומר המורה שלי פטריציו פאולטי , היא “באמת”.

יש לנו את הזכות, ולכן את החובה, לרכוש לעצמנו כל יכולת שאנו רוצים כדי להיות יותר טובים, כדי להגשים את כל מה שאנחנו רוצים באמת.

זה החזון שלי, זה מה שאני עמלה בשבילו יום אחר יום, זה מה שהכרזתי שאעשה בכל יום שאהיה כאן, בשבילי ובשבילכם. אני לקחתי על עצמי לעזור לכל אחד לדעת כדי למגר את הבורות וכדי להיות אנשים שבוחרים. זו המשמעות של הקורס השלם לקריאה מהירה!

איך עושים את זה?
למשל דרך שיטת “OMM  – מדיטציה של דקה אחת” – שהיא לקחת דקה לעצמנו כל יום כדי להתחבר למה שאנו רוצים באמת, כדי ליצור שקט ולהקשיב לעצמנו.

זו ההזמנה שלי בפורים הזה – לבחור את המסכה שאתה ברצונך לתקשר עם העולם, עם החיים, עם עצמך, ולעשות כך שזו תהיה המסכה המועילה ביותר וזו שתביא לחייך את השפע והשמחה.

חג שמח!