מאמרים

מוח משודרג: מה שלמדתי מביל גייטס

מיד כשעלתה הסדרה “בתוך מוחו של ביל: לפצח את ביל גייטס” לנטפליקס קיבלתי הודעות מחברים ששלחו אותי לצפות בה.

החברים הנפלאים שלי ידעו שסדרה כזאת היא בגדר must”” בשבילי, כלומר שאני חייבת לראותה.
למה?

מה שתפס אותם הייתה עובדה אחת שמושמעת כדרך אגב בפרק הראשון: ביל גייטס קורא 150 עמודים לשעה עם זיכרון של 90% ממה שקרא!

כמובן שמיד התיישבתי לצפות בפרק הראשון של הדוקומנטרי הזה.

יש לי המון הערכה לביל גייטס, בעיקר כי למרות שהוא אחד מעשירי העולם, הוא כבר מזמן החליט להקדיש את הונו לטובת הקהילה דרך קרן מלינדה ביל גייטס, אשר תורמת כל שנה 5 מיליארד דולר לחינוך, לתרופות נגד HIV ולמלחמה במלריה ואשר, כפי שהסרט מתאר, עוסק במחקר לפתרון בעיית הסניטציה בעולם.

אך מעבר להערכה האישית, אני תמיד אוהבת ללמוד על חייהם של אנשים שיכולים להוות מודל לחיקוי. עוד ב-2010 כתבתי מאמר לבלוג על החשיבות של להציב לעצמנו מודל לחיקוי שאני בהחלט מזמינה ואתך לקרוא.
מדוע זה חשוב להציב לעצמנו מודל כזה?
כי מישהו צריך לגלם את מה שאני מקווה לו כדי “להוכיח” לעצמי שזה אפשרי.
כי אם הוא/היא עשו את זה, סימן שזה אפשרי.

כי המודל הוא קנה מידה שלפיו אני יכולה למדוד לא רק את יכולותיי, אלא גם את כברת הדרך שעלי עוד לעשות כדי להגיע למצוינות אליה אני שואפת.
כי מי שהצליח עשה זאת תודות לתכונות, הרגלים ותהליכים שאת חלקם הגדול ניתן ללמוד ולאמץ לעצמנו.

ואצטט כאן את אותו המשפט הנפלא שציטטתי במאמר:
הפסימיסט שוטח את טענותיו בפני הרוח
האופטימיסט מחכה שהרוח תשתנה
הריאליסט מכוון את המפרשים
ניקולאס סבאסטיין

גם את ביל גייטס עצמו כבר הזכרתי במאמר מינואר 2018, והוא היה שם בחברה טובה, שכן ציינתי שורה של אנשים מפורסמים ומובילים שידועים ביכולת הקריאה שלהם. כי אחד מהדברים שלמדתי כשהלכתי לחפש את הקוראים המצטיינים שיכולים להוות מודל עבורי ועבור כל מי שלומד קריאה מהירה, זה שרוב האנשים שעשו שינוי בעולם ואשר הובילו את העולם בדרכם הם אנשים שקוראים הרבה, הרבה מאד.

מה למדתי, אם כן, מהסדרה על ביל גייטס ואשר יוכל לעזור לכל אחד מאתנו?

נכון, יש תכונות מולדות, דברים שטבועים ב-דנא של אדם ואשר הופך דברים מסוימים קלים יותר עבורו. למשל, במקרה של ביל גייטס, הוא בהחלט נולד למשפחה פריווילגית בעלת אמצעים. הוא גם, מסתבר, היה מאז ומתמיד אופטימיסט.

הוא גם היה מה שאנחנו היינו מכנים “חנון” והיה מעביר מגיל צעיר שעות שלמות ספון בחדרו, מוקף בספרים, כדי ללמוד ולחקור נושאים שמעניינים אותו. מן הסתם, זה גם אומר שספרים היו זמינים בביתו וזה מזל גדול כשלעצמו.

אבל רגע לפני שאנחנו עושים תנועת ביטול ואומרים לעצמנו: “אה, אז הכול מובן, אני לא נולדתי עם התנאים האלה ולכן לא אוכל לעולם להיות כמוהו”, זה המקום גם לציין שלולא אמא שלו, שהייתה אישה מעורבת מאד בקהילה ואשר הציבה כערך את התרומה לחברה, ולולא התעקשותה להקנות לביל הצעיר את הערכים האלה גם במחיר מלחמות איתו, מלחמות אשר הובילו לטיפול משפחתי, סביר להניח שביל גייטס היה שומר לעצמו את הונו, כמו עשירים רבים נוספים.

אבל ההורים שלנו יכולים רק להקנות לנו ערכים ולדחוף אותנו. כולנו יודעים שזה לא תמיד מצליח להם או מספיק. ביל גייטס נולד עם מוח מבריק, גאון, והיו לו תנאים טובים להתחיל איתם.

רבות מדובר עכשיו בין החוקרים השונים על מה יותר חשוב, גנטיקה או אפי-גנטיקה, או במילים פשוטות: מה יותר חשוב, מה שנולדתי איתו ואשר הוקנה לי כילדה, או מה שאני יכולה ליצור בחיי. נגלה שרבים מהאנשים המצטיינים לא נולדו דווקא לתנאים הטובים ביותר ושמה שעשה אותם מי שהם, מה שהפך אותם למודלים ראויים לחיקוי, זה המאמץ שהם השקיעו כדי להפוך להיות מי שהם.

אז מי הוא ביל גייטס היום ומה למדתי אני מהסרט (ולאו דווקא ממה שאומרים שם)? שמחתי גם למצוא רבים מהדברים שאני מייעצת לעשות בקורסים.
הנה שבע הנקודות המשמעותיות ביותר מבחינתי:

  1. פעילות מוטורית עוזרת לו לחשוב. כשהוא חושב על משהו, הוא עושה זאת בהליכה. הוא מהלך ביער או הלוך וחזור בחדרו.
  2. הוא מסכם דברים בתרשימי זרימה ומפות ארגון חשיבה. כשהוא עובד על פרויקט, הוא מקיף עצמו בלוח לבן ומסמן עליו רעיונות שהוא מדגיש ומחבר ביניהם. (מאד דומה ל”דף הלבן”, טכניקת הסיכום שאני מלמדת וכמובן מפות ארגון חשיבה)
  3. הוא מקיף עצמו בספרים. בסרט המצלמה נכנסת לחדר הקריאה שלו. מדובר בחדר שכל קירותיו מכוסים מדפים מלאים ספרים. המצלמה עוברת על פני מדף שלם שכולו ספרים על מחשבים, למשל, אבל אחר כך עוברת למדף שבו ספרים על המוח והמחשבה, ספרי היסטוריה, ספרים על אישים והמצאות וגם על תורת הקוונטים ואלגוריתמים… יש לו שם כורסה שמשמשת אותו לקריאה וסיכום הנקודות. יש לו את מה שאני אוהבת לכנות “מקדש הקריאה” שלו.
  4. הספרים הולכים איתו לכל מקום. יש רגע מרשים, מבחינתי, בסרט שבו העוזרת שלו מונה את הספרים שביל גייטס ייקח איתו לנסיעה הבאה לטובת הקרן. היא מסבירה שפשוט בנסיעות יש לו “יותר זמן לקרוא”. ערמת הספרים שלו מתחדשת כל שבוע.
  5. הוא נלהב ללמוד דברים חדשים. הסקרנות היא ללא ספק התכונה הכי בולטת של האנשים המובילים. לפי מנהל השיווק של מיקרוסופט, אומר על ביל גייטס שהוא קורא 5 ספרים על כל נושא ושהוא קורא מהר ומתמצת מהר. הוא הוא כמעט תמיד יודע יותר על הנושא ממי שהוא מדבר איתו.
  6. תמיד מחפש את הפתרונות. כשהוא מתוסכל הוא אומר “בואו נזוז מהר יותר ונפתור את הבעיות, נבין מה עומד בינינו ובין הניצחון”. איזו גישה מנצחת!
  7. משפט נהדר שלו: “אתה צריך לבחור מספר מוגבל של נושאים כדי להגיד למוח שלך לעבוד עליהם עליך להחליט מה חשוב לך”

אני כבר מצפה לצפות בפרקים הבאים וללמוד עוד על האיש הזה.

אני יודעת שיהיה מי שיצקצק בלשונו ויגיד שביל גייטס מלא בחטאים וכו’. זה גם סביר להניח נכון. לא חיפשתי איש מושלם, לא חיפשתי קדוש, חיפשתי מודל לחיקוי. נראה לי שבמעשיו ביל גייסט הוא מודל ראוי מאד לחיקוי.