מאמרים

סדנת מפות ארגון המחשבה

המשימה הראשונה של אדם הראשון הייתה לתת שמות לכל הנברא. מאז האדם הראשון, אם כן, הייתה לאדם יכולת לתמצת סיפור שלם על ידי סמל, ציור או מילה, מציורי המערות של האדם הקדום ועד לימינו אנו, לחיפוש במנועי החיפוש על ידי מילות מפתח והשמות שאנו נותנים למסמכים ולתיקיות במחשב שלנו. היכולת ליצור מפת חשיבה עוזרת לנו לקבע בזיכרון שלנו חומר לימוד שלם, כשאנו משלבים יכולות שונות של המוח ועל ידי כך, מגדילים את הסיכויים שלנו לאתר את המידע הזה האגור בזיכרון. בעזרת פיתוח של יכולת זאת נוכל לתמצת ספר, מאמר או הרצאה על גבי דף אחד, וליצור מעין מפת מטמון שתעזור לנו לדלות את החומר חזרה מתוך הזיכרון.

היתרון הנוסף של כלי העבודה הנפלא הזה, הוא שתוך כדי שמכינים את המפה, החומר מוטמע בזיכרון ובשל עירוב שתי ההמיספרות של המוח בפעולה, גם האינטליגנציה משתפרת…
בקורס המבוא הזה, לאחר שנכיר איך המוח שלנו מעבד את הנתונים וכיצד במהלך ההיסטוריה פיתח האדם יכולת זו, נלמד כיצד לשרטט מפת מחשבה ולהשתמש בה. הקורס כולל תרגול פרקטי של הכנת מפות מחשבה לשימושים שונים: מיפוי חומר כתוב, מיפוי הרצאה, הכנת הרצאה, סיעור מוחות, עיבוד תכנית פעולה ועוד.
הסדנה מתאימה במיוחד לארגונים, אוניברסיטאות ומכללות והיא ניתנת להתאמה לקהלי יעד ספציפיים. עד 30 איש.

הסדנה הועברה במשך חמש שנים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.