אינפורמה ישראל בע"מ
הזית 21 כרמי יוסף
טל. 08-9790871
פקס. 08-9790671
in-forma@in-forma.co.il

אנחנו מלמדים אותך להשתמש במוח שלך יותר טוב.
הכלים הטובים ביותר כדי לקרוא פי 5 מהר יותר, להבין יותר ולזכור יותר.

קריאה מהירה וקינדל – לקרוא ספרים אלקטרוניים בקריאה מהירה

לאט לאט נוצרת תחת עיננו תרבות חדשה: ספרים אלקטרוניים. מתרבים המכשירים המציעים לנו חווית קריאה שונה מזו המוכרת. לא עוד דפדוף בדפי ספר, אלא קריאה על גבי צג.
לא אשפוט כאן את הרעיון עצמו. כמו תמיד, יש יתרונות וחסרונות. כוונת המאמר הזה גם אינה לסקור את המכשירים עצמם, מה שלבטח עשו מומחים גדולים יותר ממני, אך לאחר שהתנסיתי הן בקינדל והן ב – E-vrit, הייתי שמחה לתת כמה עצות כיצד ניתן לקרוא בהם בקריאה מהירה, מה שהוא תחום המומחיות שלי.

בואו לרגע נדבר על המאפיינים של המכשיר עצמו.

קודם כל, בקינדל לא ניתן לקרוא ספרים בעברית, אז אנו מדברים רק על קריאה בשפות אחרות, בהתאם לשפות הזמינות באתר של אמאזון, בעלי הקינדל. בעברית יש כרגע את E-vrit מבית סטימצקי וניופאן, קורא נוסף שנמכר בסלקום (לא ניסיתי אותו עדיין) ועתיד לצאת קורא של ההוצאה כנרת-זמורה-ביתן דביר, שיופץ ברשת צומת ספרים.

בהבדל מקריאה מצג מחשב או טלפון, הקריאה בקינדל וב- E-vrit היא נוחה ואינה מעייפת את העיניים.

רוחב המסך הוא נוח, העיניים מסוגלות להכיל את כולו, מה עוד שניתן לקבוע את מספר המילים בשורה, את גודל הגופן (פונט) ואת הריווח בין השורות. למכשיר עצמו אין משקל רב וניתן להחזיקו בקלות בידיים.

אך כשאנו מגיעים לקריאה מהירה, זו בדיוק הבעיה…

קריאה מהירה

בקריאה מהירה יש ליד (או לאצבע) שלושה תפקידים:

  1. להורות לנו היכן אנו נמצאים בטקסט: אנו נוטים לדלג על שורות או לחזור לאותה השורה ומאבדים כך זמן יקר ואת הבנת הנקרא ובנוסף, לעיתים קרובות המחשבות שלנו נודדות, אנו מאבדים את הקשב ולא זוכרים היכן היינו. זמן יקר הולך לאיבוד בלחפש שוב את המשפט האחרון שקראנו. האצבע שמורה לנו היכן אנו נמצאים חוסכת לנו את הזמן היקר הזה.
  2. ליצור תנועה שהעין עוקבת אחריה: העיניים שלנו בנויות לעקוב אחר תנועה. בקורסים ובסדנאות אנו חווים זאת באופן ישיר. כשהעין בלבד רצה על גבי הטקסט, נוצרת תנועה קופצנית המעייפת את העיניים. כשהמבט שלנו, לעומת זאת, עוקב אחר היד שנעה על גבי הטקסט נוצרת תנועת עיניים חלקה ופחות מעייפת
  3. להכתיב לנו את הקצב: המוח שלנו הוא פלסטי, ניתן לעיצוב, והוא מתאים עצמו לדרישות ויוצר כך במהירות רבה הרגל חדש וסטנדרט חדש. אם נביא בחשבון שהמוח מבין כחצי שנייה לפני שאנו מודעים לכך, הגברת המהירות מתאימה בעצם את הקריאה למהירות המוח והופכת אותה ליעילה יותר.

קריאה מהירה על גבי צג אלקטרוני

כשאנו קוראים על גבי צג של מחשב, את תפקיד האצבע ממלא הסמן בעזרת העכבר, כפי שכבר פירטתי

במאמר על קריאה מהירה ממחשב. עצות נוספות על הקריאה המהירה בכלל ניתן לקרוא במאמרים הרבים שכבר פרסמנו.

אז איך עושים את זה על גבי הקורא האלקטרוני?

קודם כל, רצוי להניח את המכשיר על גבי שולחן כדי לשחרר את הידיים. מנורות תקרה יכולות להפריע במקרה זה, היות והן משתקפות במסך. ניתן, אם כן, להניח על השולחן ספר או חפץ כלשהו ועליו להניח את הקורא בזווית של 45˚, מה שיפתור בקלות את הבעיה הזאת.

אפשר גם להחזיק את ההמכשיר ביד אחת ולהשתמש ביד השנייה לקריאה המהירה.

בשימוש ביד יש הבדל בין קינדל ובין E-vrit.

הפיכת הדפים ב- E-vrit מתנהלת בדומה למסך מגע כמו זה של האיפון, על ידי תנועת אצבע לרוחב המסך. אי לכך, אם נשתמש ביד ונרוץ אתה על הטקסט, הסכנה היא שבלי משים נהפוך דפים.

בקינדל, העברת הדפים מתבצעת על ידי הלחצנים בצידי המכשיר, מה שמחייב אותנו בכל מקרה להרפות מהמסך וללחוץ על החיצים כדי להעביר דף וזה יוצר איבוד זמן, אך מאידך, לא יוצר אי נוחות בשימוש עם היד על המסך.

הפיתרון הטוב יותר

הפתרון שמצאתי היה “שיטת הסימנייה”, כלומר, להשתמש בפיסת נייר או בסימניה כשאנו מסתירים את הטקסט ומגלים שורה אחר שורה לרוחב. בהבדל מספר, שם הסימנייה יכולה להיתקל בדף עצמו ולהאט כתוצאה מכך את הקריאה, על גבי המכשיר הסימנייה מחליקה בקלות רבה. זה גם עוזר למנוע לכלוך על גבי המסך שיכול לבוא מהמגע עם אצבעות כף היד.  (ראו תמונה).

ההתנסות שלי הראתה שכשאני עובדת עם הסימנייה, אני מצליחה לשמור על קצב קריאה מהיר ואחיד. יד אחד פנויה להעביר את הדפים וכך נחסך עוד זמן יקר.

סיכומים והערות

אם נלך צעד אחד הלאה מטכניקת הקריאה עצמה אל חוויה יותר גלובאלית של רכישת מידע, בקינדל וגם ב- E-vrit קיימת האפשרות להכניס הדגשות של טקסט, הערות ומראי מקום בעזרת המקלדת, מה שהופך אותם ליעילים מאד ללימוד.

לסיכום, הקריאה בקורא אלקטרוני אמנם קלה וזורמת ואידיאלית למי שרוצה לקרוא בנסיעות, במקום לסחוב ספרים כבדים, הגודל נכון, איכות התצוגה טובה, זוהי חוויה חיובית מהצפוי. אך מצד שני, חסרה החוויה של הקריאה בספר, אין את המבט הכולל, אין לך תחושה של מיקומך בספר, כמה כבר קראת וכמה עוד נשאר וזוהי חוויה די חדגונית בסך הכל. אבל אפשר, כן אפשר, לקרוא בקריאה מהירה גם כך.